poniedziałek, 11 lutego 2019

Psychopatyczny lalkarz, czyli seria "Laleczki" Ker Dukey i K. Webster

Zacznę nietypowo, bo nie od zdjęć okładek ani informacji wydawniczych. Są książki tak fascynujące, że czytelnik robi wszystko, aby jak najwięcej czasu spędzić w wykreowanym przez autora świecie. Są też takie, z których świata chce się jak najszybciej uciec, a jednocześnie podglądać akcję przez dziurkę od klucza z dreszczykiem emocji na plecach. Seria Ker Dukey i K. Webster należy zdecydowanie do tej drugiej kategorii.

Lalka panny Polly była chora, chora, chora,
Polly się zmartwiła, zadzwoniła po doktora.
Przyszedł więc pan doktor.
Wziął kapelusz swój i teczkę i do drzwi zapukał, chociaż za głośno troszeczkę.
Podszedł do laleczki, by dokładnie ją obejrzeć.
"Ależ panno Polly, ona w łóżku musi leżeć!".
Wypisał receptę. Leków dużo, dużo, dużo.
Polly biegnie do apteki chyżo, chyżo, chyżo.


Gwarantuję, że tekst tej kołysanki będzie pobrzmiewał Wam w uszach długo po lekturze i wywoływał uczucie niepokoju.
Zdjęcie pochodzi ze strony wydawcy


Autor: Ker Duker, K. Webster
Tytuł:Skradzione laleczki (oryginalny: Pretty Stolen Dolls)
Data polskiej premiery: 30 maja 2018
Tłumaczenie: Dorota Lachowicz
Wydawnictwo: NieZwykłe
ISBN: 9788378896647


Zdeterminowana, by wyrwać siostrę z rąk oprawcy, Jade rzuca się w wir pracy. Każdą sprawę zaginięcia traktuje tak, jak gdyby szukała Macy. Sprawdza wszystkie możliwe tropy, by odnaleźć ofiary i wpakować winowajców za kraty.
Jej najnowsza sprawa coś jej jednak przypomina, a podświadomość od razu podpowiada, że oto powrócił ich okrutny oprawca. Z pomocą przystojnego partnera Jade bada nowe tropy w poszukiwaniu starego wroga. Ma nadzieję, że jej siostra nadal żyje i w końcu wróci do domu (opis ze strony wydawnictwa).


Pewnego dnia dwie dziewczynki zostają porwane z pchlego targu przez atrakcyjnego mężczyznę.
Trafiają do jego domu, gdzie przeżywają prawdziwy psychiczny i fizyczny koszmar. Stają się żywymi lalkami psychopatycznego sadysty Benny'ego. Po kilku latach starszej siostrze udaje się uciec. Pomimo przeżytej traumy, zostaje policyjnym detektywem i robi wszystko, aby odnaleźć i uwolnić swoją młodszą siostrę Macy. Czy jej się uda? Dokąd zaprowadzą ją poszukiwania?

Autorki kreują mroczny, brutalny świat. Obserwujemy sadystyczne zachowania Benjamina i próby uwolnienia się przez jego ofiary. Fabuła wciąga, mrok wciąga. Często aż wzdrygamy się z obrzydzeniem. To naprawdę mocna, naturalistyczna lektura. Trudno pisać o całej tej serii bez spojlerów, dlatego nie napiszę zbyt wiele. Odważycie się wejść do świata psychopaty? Naprawdę warto! Dość powiedzieć, że od razu po skończeniu pierwszego tomu, sięgnęłam po drugi.

Zdjęcie pochodzi ze strony wydawnictwaAutor: Ker Duker, K. Webster
Tytuł: Zaginione laleczki (oryginalny: Pretty Lost Dolls)
Data polskiej premiery: 18 lipca 2018
Tłumaczenie: Dorota Lachowicz
Wydawnictwo: NieZwykłe
ISBN: 9788378896845 


Dillon Scott, partner i kochanek Jade, zrobi wszystko, by dopaść Benny’ego. Nie zatrzyma się przed niczym. Ma tylko jeden cel – uratować ukochaną. Zbiera kolejne poszlaki i kontynuuje dziką gonitwę, by wyrwać kobietę, którą kocha, z rąk potwora… Nie jest jednak jedynym, który rozpoczął polowanie. Kiedy próbuje dopaść psychopatę, psychopata próbuje dopaść jego (opis ze strony wydawnictwa).

O tym tomie mogę napisać Wam jeszcze mniej, by nie odbierać zabawy z odkrywaniem fabuły.

Jakością z całą pewnością dorównuje pierwszemu tomowi serii, a fabuła nie zwalnia nawet na chwilę. Mogę zdradzić, że w "Zaginionych laleczkach" poznajemy dzieciństwo Benny'ego, dowiadujemy się, jakie jest podłoże jego zachowań, wiele spraw się wyjaśnia. Poznajemy także Macy - młodszą siostrę Jade. Czy po wielu latach w towarzystwie sadysty nadal jest niewinną ofiarą? I czy Jade tak naprawdę chce poznać na nowo swoją siostrzyczkę? Koszmar pani detektyw dopiero się zaczyna...2 komentarze:

  1. Po takich recenzjach już chyba nikt nie przejdzie obojętnie obok tych książek. Przede mną jeszcze druga część, ale już się jej nie mogę doczekać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że podoba ci się zarówno ta seria, jak i moje recenzje. Dobrą literaturą trzeba się dzielić! :) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury drugiego tomu.

      Usuń