czwartek, 3 grudnia 2020

Dobry przekrój przez twórczość ("Nowy wybór wierszy" Ewy Lipskiej)


Autor: Ewa Lipska
Tytuł: Nowy wybór wierszy (pod redakcją Ryszarda Krynickiego)
Data wydania: 10 września 2020
Wydawnictwo: A5
ISBN: 9788365614322 
 

Z poezją Ewy Lipskiej zetknęłam się po raz pierwszy w szkole podstawowej, chyba jak większość moich równolatków. Wiersz "Dom dziecka" wywarł na mnie wtedy duże wrażenie. Później poetka ta stała się jedną z moich ulubionych, wnikliwą obserwatorką i komentatorką rzeczywistości, głosem swojego pokolenia.  Dziś jej poezja w moim prywatnym rankingu stoi przy Wisławie Szymborskiej.

Nieprzypadkowo zestawiam te dwie poetki ze sobą. Obie są bardzo ważnym głosem, obie do bólu prawdziwie budują swój poetycki świat, świat, który poza realizmem wypełniają parabole.
"Nowy wybór wierszy" Lipskiej to pozycja bardzo dobra dla wszystkich, którzy dotąd nie mieli okazji zapoznać się z twórczością poetki. Publikacja stanowi przekrój przez wszystkie wydane tomiki i zawiera te najważniejsze, najbardziej reprezentatywne. Żałuję jedynie, że zbiór nie został opatrzony choćby niewielkim wstępem krytycznoliterackim, bo przy takim przekrojowym tomiku aż się o to prosi. Cóż, nie można mieć wszystkiego, prawda? Dziękuję Wydawnictwu A5 za możliwość zrecenzowania niniejszej publikacji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz