środa, 27 marca 2019

Dobry pomysł na fabułę, który zawodzi w połowie, czyli "Pozwól mi wrócić" B.A. Paris

Materiały wydawnictwa
Autor: B.A. Paris
Tytuł: Pozwól mi wrócić (tytuł oryginalny: Bring me back) 
Data wydania: 13 lutego 2019
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Magdalena Koziej
ISBN: 9788381254656


Ona zniknęła


Finn i Layla, młodzi i nieprzytomne w sobie zakochani, wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze zatrzymują się w nocy na parkingu i kiedy Finn wraca z toalety, jego dziewczyny nigdzie nie ma.

On skłamał


Finn opowiada policji, o tym, co zdarzyło się tej nocy. Są tacy, co nie wierzą w jego wersję i podejrzewają go o najgorsze. Nawet po latach. I tylko Finn wie, że nie powiedział policji całej prawdy.

Teraz się boi


Po dziesięciu latach zaczyna jeszcze raz – w innym miejscu, z inną kobietą. I tak się akurat złożyło, że jest nią siostra jego zaginionej dziewczyny. Kiedy się zaręczają, Fin dostaje telefon. Ktoś z jego przeszłości widział Laylę. Ktoś podrzuca znaki kojarzące się jednoznacznie z Laylą. Ktoś wysyła mu maile, które doprowadzają go na skraj szaleństwa. Finn zaczyna podejrzewać wszystkich i coraz bardziej wierzy w to, że jego dawna ukochana żyje.


I że jest bliżej, niż mu się wydaje. (opis ze strony wydawnictwa)

Jak dobrze wiecie, uwielbiam thrillery. Niesztampowy thriller psychologiczny wypełnia dodatkowo przestrzeń mojego interesowania się psychologią. Najnowsza powieść B.A. Paris wydawała się być wyborem idealnym. I była. Do około 50 strony. Już wyjaśniam dlaczego.

"Pozwól mi wrócić" to pozycja z naprawdę niezłym pomysłem na fabułę. Mamy tutaj tajemnicę, napięcie, dwie wersje wydarzeń. Kolejne rozdziały pisane są na przemian z perspektywy dwojga głównych bohaterów - Finna i Layli. Przyznam, że to bardzo ciekawy zabieg literacki, bo pozwala poznać opisywane wydarzenia nie tylko z jednej perspektywy.

Niestety, czytelnik dość szybko domyśla się dalszego ciągu opowieści. Psuje to całą frajdę z czytania. To mój największy zarzut do tego thrillera. Budowane na początku napięcie znika, a fabuła staje się przewidywalna. W porównaniu z dwiema poprzednimi pozycjami B.A. Paris, "Pozwól mi wrócić" wypada słabo. Szkoda.  Moja ocena to 1,5 na 5 gwiazdek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz