sobota, 19 stycznia 2019

Powieść, którą każdy powinien przeczytać - Krzycz po cichu, braciszku Ivony Brezinovej

Zdjęcie okładki pochodzi ze strony internetowej wydawnictwa Stara Szkoła.

Autor: Ivona Březinová 
Tytuł oryginału: Řvi potichu, brácho
Data wydania: 29 października 2018
ISBN: 9788366013087
Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski

NAGRODY:
Złota Wstęga 2017 – najlepsza książka dla młodzieży
Nagroda Bibliotekarzy 2017
Nagroda Nauczycieli 2017

Nominacja do nagrody Magnesia Litera 2017


Opis (ze strony wydawnictwa): Jeremiasz jest inny. Żyje w świecie, w którym dni tygodnia mają swoje kolory, a najlepszą zabawką jest zamek błyskawiczny. Jeremiasz wychodzi z domu tylko z olbrzymią pokrywką. Jeremiaszem opiekuje się siostra Pamela. Dlaczego to właśnie ona rozumie go najlepiej?
Chłopiec, jego siostra oraz ich mama przeprowadzają się do kolejnego miasta. Muszą rozpocząć życie na nowo. Czy tym razem im się to uda? "Krzycz po cichu, braciszku" to do bólu prawdziwa, szczera, ciepła opowieść o życiu rodziny, 
w której urodziło się dziecko ze spektrum autyzmu. Ivona Březinová pisze z autopsji - jest matką autystycznego dziecka. Dzięki osobistym doświadczeniom autorki powieść nie jest przerysowana, ale napisana prostym, ładnym stylem, który bez problemów dotrze do młodszych czytelników. Nie jest to jednak książka wyłącznie smutna - wręcz przeciwna w wielu miejscach została napisana z humorem.


Narratorką zdecydowanej większości jest siostra bliźniaczka Jeremiasza - Pamela. Wypowiedzi mamy w pierwszej osobie są jedynie obecne w retrospekcjach, gdy opowiada coś córce. Dodatkowo zostały uwydatnione kursywą. Taki zabieg to zwrot ku młodzieży, do której głównie adresowana jest powieść czeskiej autorki. Czytelnik ma również sposobność obserwować, jak choroba brata wpływa na dorastanie Pameli, jak je zmienia.

Z pewnością nie jest to tylko literatura młodzieżowa. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy terapeuta, nauczyciel wspomagający a także członkowie dalszej rodziny osób z autyzmem, zespołem Aspergera. Idealnie byłoby, gdyby przeczytał ją każdy, kto w swoim otoczeniu ma takie osoby jak Jeremiasz czy Patryk. Gorąco polecam!


2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej książce wcześniej. Mnie, jako oligofrenopedagoga na pewno ta książka zaciekawi więc z chęcią ja przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam do siebie www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że się Pani spodoba :) Zapraszam do regularnego śledzenia bloga oraz śledzenia profilu Recenzje na co dzień na Facebooku i Instagramie.

      Usuń